Jak podają badania przeprowadzone przez Instytuty Badania Opinii Publicznej, około 30% populacji odczuwa lęk przed lataniem, a 50% czuje się nieswojo i niekomfortowo w trakcie podróżowania samolotem. Dyskomfort i niepokój w wielu przypadkach zaczyna być odczuwalny nawet kilka tygodni przed datą wylotu.

Trudno sobie dziś wyobrazić podróżowanie bez wykorzystania samolotu jako środka transportu. Jest on niezbędny zarówno wtedy, gdy potrzebujemy pilnie wyjechać w interesach, jak również, gdy chcemy zwiedzać świat, odkrywając dalekie zakątki.

Tymczasem wiele osób odczuwa lęk przed podróżami, przyjmujący różne postacie i różne natężenie. Czasami mamy pełną świadomość tego, że to właśnie myśl o locie samolotem wywołuje w nas niepokój i dyskomfort. Często jednak powiedzenie samemu sobie „boję się lecieć samolotem” nie jest takie proste a odczuwane objawy próbujemy podświadomie zrzucić na stan zdrowia, wyczerpanie czy stres. Taka taktyka nie przynosi dobrych efektów – chowając głowę w piasek, nigdy nie będziemy w stanie realnie rozprawić się z naszymi lękami i każde potencjalne wejście na pokład samolotu będzie się wiązało z nieprzyjemnymi przeżyciami.

Aby ta podróż mogła przebiegać spokojnie, opowiemy tu o przyczynach i objawach strachu przed lataniem oraz o tym, co można samemu zrobić, aby latać bez stresu.

Aerofobia a awiofobia – czy to to samo?

Na początku każdej walki kluczowe jest poznanie przeciwnika i zrozumienie taktyki, jaką się posługuje. W przypadku osób odczuwających lęk przed lataniem tym przeciwnikiem jest awiofobia albo szerzej – aerofobia. Dokonajmy najpierw rozróżnienia pomiędzy tymi dwoma pojęciami.

Aerofobia oznacza nieuzasadniony lęk przed powietrzem. Najbardziej intensywnie jest on odczuwany wówczas, gdy odczuwamy ruch powietrza albo sami mamy się w nim poruszać. Szeroko pojęta aerofobia może przyjmować różne warianty: od szczelnego zamykania okien w domu ze strachu przed przeciągiem i przeziębieniem, przez jazdę windą, aż po latanie samolotem czy nawet obserwowanie startujących i lądujących statków powietrznych.

Awiofobia to jeden z przejawów aerofobii, dotyczący konkretnie podróżowania samolotem. Cierpiące na nią osoby odczuwają lęk przed lataniem, który nie ma uzasadnienia w faktach. Jeśli u pacjenta stwierdzona zostanie awiofobia, leczenie może przyjmować różne formy, w zależności od stopnia natężenia lęku oraz współwystępowania innych czynników. Najczęściej przepracowywanie strachu zaczyna się od psychoterapii, czasami trzeba ją wesprzeć farmakologicznie. Okazuje się jednak, że w przypadku wielu osób zamiast długotrwałej psychoterapii, wystarczy intensywny warsztat ze specjalistami.

Aerofobia – częste objawy somatyczne lęku przed lataniem

W zależności od zakresu lęku, osoby cierpiące na tę przypadłość mogą mieć następujące objawy:

  • Wilgotne dłonie;
  • Palpitacje serca, ból w klatce piersiowej;
  • Krótki oddech, pocenie się, uczucie słabnięcia, zawroty głowy, kolki, suchość w ustach, czerwienienie się lub blednięcie;
  • Utrata apetytu;
  • Mdłości;
  • Dyskomfort w jamie brzusznej.

Aerofobia – inne objawy

Ludzie, którzy boją się latać, mają również tendencję do:

  • Myślenia o wszystkich złych rzeczach, które mogłyby się przydarzyć;
  • Obwiniania siebie za własne słabości i odczuwania bezsilności w związku z tymi słabościami;
  • Skupiania się na psychicznych i fizycznych symptomach w trakcie lotu;
  • Martwienia się na długo przed samym lotem, co może się zdarzyć w jego trakcie.

Osoby, które boją się latać, cierpią jednocześnie na klaustrofobię, lęk przed bliskim kontaktem z innymi ludźmi lub zwyczajnie obawiają się utraty bezpieczeństwa i kontroli w danym momencie życia. Powyższe przyczyny mają dodatkowy negatywny wpływ na osobę odczuwającą lęk, która podróżuje samolotem, generując uczucie bezsilności w obcym środowisku i w dodatku na dużej wysokości.

Nie trzeba jednak skazywać się wiecznie na palpitacje serca i wilgotne dłonie. Są sposoby, aby stanąć twarzą w twarz ze strachem wobec latania i go pokonać.

Jak pokonać lęk przed lataniem?

Podstawą do pracy nad każdym problemem jest uświadomienie sobie, że w ogóle go mamy. Wstępem do terapii czy odbycia warsztatu jest zatem powiedzenie sobie: boję się latać samolotem, chcę coś z tym zrobić.

W przypadkach takich jak awiofobia czy aerofobia, terapia powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb osoby, która się jej poddaje. Gdy chodzi o lęk przed lataniem, terapia może zatem przybierać formę farmakologiczną albo psychoterapeutyczną. Naszą propozycją jest natomiast intensywny, 2-dniowy warsztat, na którym oswajamy się z lękami, otrzymujemy solidną dawkę wiedzy, uczymy się identyfikować strach, racjonalizować go i skutecznie walczyć z symptomami.