Nie trzeba jednak skazywać się wiecznie na palpitacje serca i wilgotne dłonie. Są sposoby, aby stanąć twarzą w twarz ze strachem wobec latania i go pokonać.

Jak można temu zaradzić

Przed podróżą samolotem postaraj się jak najlepiej wypocząć. Poproś bliską osobę (kogoś z rodziny lub przyjaciela), aby z Tobą poleciała. Udaj się na lotnisko wcześniej, aby zaznajomić się z jego atmosferą i ogólną sytuacją Poproś, aby ktoś z personelu opowiedział Ci o samolocie i podróży. To pomoże Ci wyciszyć uczucie niebezpieczeństwa. Zabierz ze sobą interesującą książkę, rozmawiaj z osobą siedzącą obok lub słuchaj muzyki, co odwróci Twoje myśli od podróży.
Staraj się zrelaksować podczas lotu i korzystać z przyjemnością z serwisu! Dwa proste ćwiczenia pomogą Ci się odprężyć:

Napnij wszystkie mięśnie ciała w jednym momencie i wytrzymaj tak przez kilka sekund. Następnie szybko je rozluźnij i pozwól, aby Twoje mięśnie pozostały rozluźnione. Jeśli chcesz możesz powtórzyć ćwiczenie. Właściwe oddychanie również ma pozytywny wpływ na stan napięcia ciała. Należy uważać, aby wydech był kontrolowany i tak długi, jak to możliwe.

Środki medyczne
Porozmawiaj ze swoim lekarzem przed podróżą. On najlepiej oceni, czy powinien przepisać odpowiednie tabletki uspokajające. Jeśli tak pamiętaj, aby zabrać je do bagażu podręcznego, żeby w razie potrzeby zawsze były pod ręką. W mniej poważnych przypadkach, gdy specjalne lekarstwa nie są konieczne, polecamy produkty naturalne dostępne w aptekach, które mają działanie uspokajające. Niektóre z tych środków trzeba zacząć stosować nawet z trzytygodniowym wyprzedzeniem, aby w chwili podróży przyniosły pozytywny efekt.

Warsztaty i seminaria na temat bezstresowego podróżowania samolotem
Jeśli cierpisz na lęk przed lataniem, czemu towarzyszy panika oraz mentalny i fizyczny stres, udział w seminariach poświęconych lataniu bez stresu jest wskazany. W takich przypadkach nie ma znaczenia, czy latasz często, rzadko czy wcale. Spotkania i warsztaty pozwolą na konstruktywne poradzenie sobie z problemem i zredukują lęk przed lataniem. W spokojnej atmosferze, w grupie około 12 osób, prowadzonej przez doświadczonego psychologa, nauczysz się nowych sposobów na pokonanie lęku przed lataniem. Zajęcia takie obejmują ćwiczenia relaksacyjne, rozmowy z ludźmi, którzy doświadczyli w swoim życiu podobnych problemów, doradztwo psychoterapeuty, naukę skutecznych środków radzenia sobie z lękiem.