Dlaczego boimy się latać ?

 

Lęk przed lataniem jest powszechny, występuje z różnym nasileniem – od poczucia dyskomfortu poprzez odczuwanie nasilonego lęku aż do paniki. Klasyfikowany jest jako specyficzna fobia sytuacyjna.

Oznacza to, że przeżywa się stały i nadmierny lęk, który pojawia się w chwili lotu lub na samą myśl o locie. Lęk dotyczy raczej tego, co może się stać aniżeli tego, co dzieje się w danej chwili.

Najczęściej strach wynika z obaw przed turbulencjami, awarią silnika i katastrofą samolotu. W wielu przypadkach objawy dotyczą lęku przed wysokością, bycia w zamkniętym pomieszczeniu, utratą zdrowia w wyniku przeżywanego stresu i nie uzyskaniu na czas pomocy oraz wielu innych. Katastroficzne myśli towarzyszące nieprzyjemnym doznaniom, wynikającym z przeżywanego lęku, dotyczą osób często podróżujących samolotem jak i tych, które wybierają sie po raz pierwszy w podniebną podróż. Lęk wysokości, lęk otwartych przestrzeni, lęk przed tłumami, brak zrozumienia co się dzieje w samolocie (dziwne czynności, dźwięki), zależność od pilota i nieznanych mechanizmów zapewniających bezpieczeństwo – wszystkie te czynniki są bardzo istotne, gdy mówimy o lęku przed lataniem.

Nasz intensywny dwudniowy kurs przeznaczony jest dla osób, które w 8-12 osobowej grupie chcą nauczyć się radzić sobie ze swoimi obawami oraz pokonać lęk w bezpiecznej atmosferze. Psycholog – psychoterapeuta pomoże każdemu uczestnikowi odkryć i zrozumieć kluczowy mechanizm podtrzymujący lęk oraz nauczy technik opanowywania stresu. Pilot, technik oraz stewardesa podzielą się swoimi doświadczeniami, opowiedzą o procedurach bezpieczeństwa oraz odkryją prawdę o wielu zagadkowych dźwiękach pojawiających się w trakcie lotu, o zachowaniu się samolotu w powietrzu oraz odpowiedzą na szereg pytań związanych z lataniem.