Lęk przed lataniem jest powszechny, występuje z różnym nasileniem – od poczucia dyskomfortu poprzez odczuwanie nasilonego lęku aż do paniki. Klasyfikowany jest jako specyficzna fobia sytuacyjna.
Oznacza to, że przeżywa się stały i nadmierny lęk, który pojawia się w chwili lotu lub na samą myśl o locie. Lęk dotyczy raczej tego, co może się stać aniżeli tego, co dzieje się w danej chwili.
Najczęściej strach wynika z obaw przed turbulencjami, awarią silnika i katastrofą samolotu. W wielu przypadkach objawy dotyczą lęku przed wysokością, bycia w zamkniętym pomieszczeniu, utratą zdrowia w wyniku przeżywanego stresu i nie uzyskaniu na czas pomocy oraz wielu innych. Katastroficzne myśli towarzyszące nieprzyjemnym doznaniom, wynikającym z przeżywanego lęku, dotyczą osób często podróżujących samolotem jak i tych, które wybierają się po raz pierwszy w podniebną podróż. Lęk wysokości, lęk otwartych przestrzeni, lęk przed tłumami, brak zrozumienia co się dzieje w samolocie (dziwne czynności, dźwięki), zależność od pilota i nieznanych mechanizmów zapewniających bezpieczeństwo – wszystkie te czynniki są bardzo istotne, gdy mówimy o lęku przed lataniem.
Czasami strach przed podniebnymi podróżami towarzyszy nam odkąd pamiętamy – mamy wrażenie, że samoloty przerażały nas od wczesnego dzieciństwa i niejako jesteśmy z tym lękiem zaznajomieni, celowo unikając samolotu jako środka transportu i narażając się na związane z tym niedogodności. Może jednak zdarzyć się tak, że lęku niespodziewanie doświadczy osoba, która już wielokrotnie latała bez żadnych problemów. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele – przewlekły stres, trudne doświadczenia z niedawnej przeszłości, choroby somatyczne, przyjmowanie pewnych leków i używek. Niezależnie od tego, jakie są przyczyny lęku przed lataniem, strach ten może bardzo utrudniać życie. Pracownik, który nie wsiądzie do samolotu, będzie pomijany przy podróżach służbowych i straci szansę awansu czy rozwoju. Przyjaciele i rodzina mogą nawet wybrać się na wakacje pomijając osobę obawiającą się lotów – ponieważ chcą udać się gdzieś, gdzie nie da się dotrzeć innymi sposobami. Pokonanie lęku zwiększa komfort życia, poprawia relacje rodzinne i towarzyskie, jak również ułatwia działalność zawodową.
Nasz intensywny dwudniowy kurs przeznaczony jest dla osób, które w 8-12 osobowej grupie chcą nauczyć się radzić sobie ze swoimi obawami oraz pokonać lęk w bezpiecznej atmosferze. Psycholog – psychoterapeuta pomoże każdemu uczestnikowi odkryć i zrozumieć kluczowy mechanizm podtrzymujący lęk oraz nauczy technik opanowywania stresu. Pilot, technik oraz stewardesa podzielą się swoimi doświadczeniami, opowiedzą o procedurach bezpieczeństwa oraz odkryją prawdę o wielu zagadkowych dźwiękach pojawiających się w trakcie lotu, o zachowaniu się samolotu w powietrzu oraz odpowiedzą na szereg pytań związanych z lataniem.
Bardzo istotny jest już sam kontakt z innymi osobami, borykającymi się z tym samym problemem. Uczestnik warsztatu znajduje zrozumienie i współczucie. Wie, że nie jest sam, nie musi się ukrywać ani udawać. Rozumiemy naturę problemu i wspólnie staramy się go wyeliminować, stosując wszelkie możliwe środki. Bierzemy pod uwagę przyczyny lęku przed lataniem, jego nasilenie, towarzyszące mu objawy i indywidualne cechy osobowe. Liczysz się Ty, Twoje potrzeby i Twoje możliwości!