Pokochaj Latanie

Jedyny warsztat pokonywania lęku przed lataniem z przelotem samolotem.
Przełam strach i pokochaj latanie!

 • quote1.png
 • quote2.png
 • quote3.png
 • quote4.png
 • quote5.png
Aktualności Aerofobia Dlaczego się boimy
Dlaczego się boimy latać

pokochaj_latanieLęk przed lataniem jest powszechny, występuje z różnym nasileniem - od poczucia dyskomfortu poprzez odczuwanie nasilonego lęku aż do paniki. Klasyfikowany jest jako specyficzna fobia sytuacyjna. 

Oznacza to, że przeżywa się stały i nadmierny lęk, który pojawia się w chwili lotu lub na samą myśl o locie. Lęk dotyczy raczej tego, co może się stać aniżeli tego, co dzieje się w danej chwili.


Najczęściej strach wynika z obaw przed turbulencjami, awarią silnika i katastrofą samolotu. W wielu przypadkach objawy dotyczą lęku przed wysokością, bycia w zamkniętym pomieszczeniu, utratą zdrowia w wyniku przeżywanego stresu i nie uzyskaniu na czas pomocy oraz wielu innych. Katastroficzne myśli towarzyszące nieprzyjemnym doznaniom, wynikającym z przeżywanego lęku, dotyczą osób często podróżujących samolotem jak i tych, które wybierają sie po raz pierwszy w podniebną podróż. Lęk wysokości, lęk otwartych przestrzeni, lęk przed tłumami, brak zrozumienia co się dzieje w samolocie (dziwne czynności, dźwięki), zależność od pilota i nieznanych mechanizmów zapewniających bezpieczeństwo - wszystkie te czynniki są bardzo istotne, gdy mówimy o lęku przed lataniem.

Nasz intensywny dwudniowy kurs przeznaczony jest dla osób, które w 8-12 osobowej grupie chcą nauczyć się radzić sobie ze swoimi obawami oraz pokonać lęk w bezpiecznej atmosferze. Psycholog - psychoterapeuta pomoże każdemu uczestnikowi odkryć i zrozumieć kluczowy mechanizm podtrzymujący lęk oraz nauczy technik opanowywania stresu. Pilot, technik oraz stewardesa podzielą się swoimi doświadczeniami, opowiedzą o procedurach bezpieczeństwa oraz odkryją prawdę o wielu zagadkowych dźwiękach pojawiających się w trakcie lotu, o zachowaniu się samolotu w powietrzu oraz odpowiedzą na szereg pytań związanych z lataniem.

O LĘKU

Jak podają badania przeprowadzone przez Instytuty Badania Opinii Publicznej, około 30% populacji odczuwa lęk przed lataniem, a 50% czuje się nieswojo i niekomfortowo w trakcie podróżowania samolotem. Dyskomfort i niepokój w wielu przypadkach zaczyna być odczuwalny nawet kilka tygodni przed datą wylotu.

Trudno sobie dziś wyobrazić podróżowanie bez wykorzystania samolotu jako środka transportu. Jest on niezbędny zarówno wtedy, gdy potrzebujemy pilnie wyjechać w interesach, jak również, gdy chcemy zwiedzać świat, odkrywając dalekie zakątki.

Aby ta podróż mogła przebiegać spokojnie, opowiemy tu o przyczynach i objawach strachu przed lataniem oraz o tym, co można samemu zrobić, aby latać bez stresu.

W zależności od zakresu lęku, osoby cierpiące na tę przypadłość mogą mieć następujące objawy:

 • Wilgotne dłonie;
 • Palpitacje serca, ból w klatce piersiowej;
 • Krótki oddech, pocenie się, uczucie słabnięcia, zawroty głowy, kolki, suchość w ustach, czerwienienie się lub blednięcie;
 • Utrata apetytu;
 • Mdłości;
 • Dyskomfort w jamie brzusznej.

Ludzie, którzy boją się latać, mają również tendencję do:

 • Myślenia o wszystkich złych rzeczach, które mogłyby się przydarzyć;
 • Obwiniania siebie za własne słabości i odczuwania bezsilności w związku z tymi słabościami;
 • Skupiania się na psychicznych i fizycznych symptomach w trakcie lotu;
 • Martwienia się na długo przed samym lotem, co może się zdarzyć w jego trakcie.

Osoby, które boją się latać, cierpią jednocześnie na klaustrofobię, lęk przed bliskim kontaktem z innymi ludźmi lub zwyczajnie obawiają się utraty bezpieczeństwa i kontroli w danym momencie życia. Powyższe przyczyny mają dodatkowy negatywny wpływ na osobę odczuwającą lęk, która podróżuje samolotem, generując uczucie bezsilności w obcym środowisku i w dodatku na dużej wysokości.

Nie trzeba jednak skazywać się wiecznie na palpitacje serca i wilgotne dłonie. Są sposoby, aby stanąć twarzą w twarz ze strachem wobec latania i go pokonać.

 

JA Facebook Social Like Box Module

eurolot_mae lux_med_mae dla_pilota    gdansk_lech_walesa_airport   katowice_airport   lotams   ptppe  mokop